2016 yılı için KPSS başvuru tarihi yaklaşıyor

2016 yılı için KPSS başvuru tarihi yaklaşıyor

2016 yılı için KPSS başvuru tarihi yaklaşıyor.

Adaylar ne zaman başvuracak?

KPSS başvuruları ne zaman?

Kimler KPSS’ye girebilir?

 

On binlerce kişi tarafından beklenen KPSS 2016 sınav tarihi an itibariyle belli oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak olan personel bu sınavdaki puanına göre belirleniyor.  Bunun yanı sıra ilgili Kamu Kurum ve kuruluşlarında mevcut kontenjan potansiyeli de önemli bir kriter.

2016 KPSS başvuru tarihleri için sınavı yapacak olan ÖSYM den gelen açıklama şöyle: 2016 KPSS sınav tarihi Mayıs ayının 22sinde yapılacak. Başvurmak isteyenler için ise tarih 17 Martta başlıyor. 17 Martta başlayan başvuru tarihi 31 Mart itibariyle sona eriyor. Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

22 Mayısta gerçekleşecek sınavı müteakip 9 Haziran itibariyle sınav sonuçları açıklanıyor, lisede okuyanlar da KPSS sınavına girebiliyor.


Lisede okuyanlar için KPSS sınavına giriş şartları nelerdir?

Lise 2, lise 3 ve lise son sınıfta okuyan öğrenciler KPSS sınavına girebilmektedirler.

KPSS sınavının geçerliliği 2 yıla çıkarılmış olduğundan mezuniyetine iki yıl kalmış lise talebeleri de artık sınava girebiliyor. Bu durum bir bakıma lise son talebeleri için bir avantaj teşkil ediyor, zira bilgileri henüz taze iken girilen sınavda lise son talebesinin  başarılı olma ihtimali daha fazla…

Kamu personeli seçme sınavı, B grubu memur kadroları için iki yılda bir yapılmaktadır. Adayların alacakları puan 2 yıl için geçerlidir, bir diğer ifadeyle sınavı müteakip bir sene sonra herhangi bir kurumda kadro açıldığında, kişi 1 sene önce almış olduğu puanla başvurabilecektir. Lise mezunlarının gireceği KPSS iki alanda yapılmaktadır, bu alanlar genel kültür ve genel yetenek olmak üzere iki kısımdır. Lise 2, 3 ve dördüncü sınıftaki adaylarda KPSS’ye girebilmekte,  fakat mezun olmadan tercih yapamıyorlar.

Memur 24 ailesi olarak tüm adaylara girecekleri bu heyecanlı maratonda başarılar diliyoruz.

İlgili linkler:

Memur Personel Alımı

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ