Ağustosta Atama Var Mı?

Ağustosta Atama Var Mı?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na giren yüz binlerce kişinin en çok merak ettiği konu olan bu yıl ağustos ataması var mı konusudur. 2016 yılı başından itibaren başta öğretmenler olmak üzere pek çok memurluklara atamalar yapıldı. Şimdi acaba çok sayıda memur alımı yapıldığı için 2016 Ağustos ayında atama yapılmayacak mı diye sorulmaya başlandı. Yazımızda bu konuyu detayları ile araştırdık ve tüm bulgularımızı sizlerle paylaşıyoruz.

2016 Ağustos Memur Atamaları

Her yıl hemen hemen sekmeden Ağustos veya Eylül aylarında toplu memur alımları yapılmaktadır. Ancak 2016 yılı için Ağustos ayına yaklaşmamıza rağmen hükümetten henüz bir merkezi memur alımına dair açıklama gelmedi. Bu suskunluk KPSS’ye giren kişilerde de bir moral bozukluğuna neden oluyor. Bu konuda gerek devlet kanallarından gerekse kamuda örgütlü sendikalardan aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Her yıl Şubat ayında çok fazla öğretmen alımı yapılmamaktaydı. Ancak 2015 yılının sonunda iş başına gelen yeni hükümetin adeta bir teşekkürü niteliğinde olan Şubat ayında kırk bine yakın öğretmen alımı ile umudu tükenmiş birçok öğretmen adayı devlette kadrolu öğretmen oldu. Şimdi ise Ağustos atamaları beklenmektedir. Bu konuda açıklama yapılmaması umut içinde olanlar için çok zor günlerin beklenmesi anlamına gelmektedir.


Öğretmenlerin yanı sıra düz memur ve KPSS – A grubu memurlukları için de ağustosta atama var mı sorusu güncelliğini korumaktadır. Bu konuda çok daha büyük bir beklenti içerisinde olan lise, ön lisans ve lisans mezunu kişiler iş arayışlarını ve gerekirse özel sektörde bir şe yerleşmeyi bile hükümetten ve bakanlıklardan gelecek açıklamaya bağlamış durumda.

Memur Atamaları Ne Zaman?

Tüm yetkililer, kamu kurumları ve sendika temsilcilerinden edinilen bilgilere göre hükümetin bir atama planı üzerinde çalıştığıdır. Yani bu yıl kesinlikle bir merkezi memur ataması yapılacak. Öğretmenler için de çok büyük kontenjanlar olmasa da atama bekleniyor. Diğer tüm memurluklar için de şu an kamu kurum ve kuruluşlarından istek toplanmaktadır.

Bu bilgiler ışığında ağustosta atama var mı hususunda endişeli düşünenler müjdeli haberi çok yakında alacaklar. Diğer bir yandan eğer atamalar Ağustos ayına yetişmezse Eylül ayında mutlaka gerçekleşeceğidir.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AİFE AĞIR dedi ki:

    Selam aleyküm.Sakarya da yaşıyorum.İktisat bölümü lisans mezunuyum.Belediye kadrosunda yer alıp hizmet vermek isterim.Teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ