Albay Maaşları

Albay Maaşları

Albay Maaşları,Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’da subay olarak çalışan subayların çok ama çok yüksek maaş aldığı sanılır. Bunu düşünen ve hayıflanan kişiler bu subayların ne iş yaptığını, canlarını hiçe saydığını,  birkaç yılda bir başka bir yere tayin olmaktan ailesine düzenli bir hayat kuramadığını hiç bilmez ya da bilir ama aklına getirmez. Hal böyle olunca albay maaşları konusunda çeşitli yerlerde tartışmalar yürütülmüştür. Kimisi aldıkları maaşın çok yüksek, kimisi ise birçok bürokrat, akademisyen gibi görevlilerin maaşlarına göre çok düşük oldukları konusunda görüş bildirmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kıdemli subayları konumunda bulunan albayların aldıkları maaş 2016 yılı itibariyle ne durumdadır. Bu yıl son memur zamları subay maaşlarına da aynı şekilde etkilemiştir. 2016 Ocak ayında %6, Temmuz ayında %5 zam oranıyla birlikte albayların maaşlarında da ciddi bir artış olmuştur. Maaş zamlarındaki ciddiyet aldıkları maaşın miktar olarak yüksek olması nedeniyle yüzde 5-6 gibi oranları miktar olarak da yüksek meblağlara denk gelmesidir.

albay-maasi

2016 Albay Maaşları


Albaylar 2015 yılı itibariyle 3505 TL ile 3900 TL sabit maaş almaktaydılar. Tabi bu maaşlar sabit maaşlardır. Görev yapılan yeri albayın derecesi gibi farklı etkenleri de hesaba kattığımızda albayların maaşları iki katına kadar çıkmaktadır. 2016 yılı itibariyle de yapılan zamlar albaylara uygulandığında maaş miktarları aşağı yukarı 3500 TL ile 4000 TL arasında olduğu gözlemlenmektedir. Bu miktarlara tazminatlar, ek görevler, ifa ettiği komutanlık, görevini yürüttüğü bölge gibi faktörler de eklendiğinde albayların yaklaşık 7000 – 8000 TL civarında maaş aldığını söyleyebiliriz.

Albay maaşları konusunda kesin bir hüküm vermeden bilinmesi gereken en önemli huşu ise albayın almış olduğu derecedir. Örneğin kaç yıldır albay rütbesini taşıdığı gibi etmenleri dikkate almak gerekir. Özellikle subay olmayı düşünen bir kişi albay olduğunda maaşının ne olacağını hesapladığında her yıl iki kez maaşa ortalama 3-4 bandında bir zam oranı uyguladığında 15 yıl sonra albay olduğunda tahmini maaşını görebilir. Ayrıca bu zam oranlarına enflasyon farklarının da yansıtılacağını düşündüğümüzde maaşın hesaplanılandan çok daha yüksek olacağı da düşünülmelidir. Bu sebeple subaylığa geçen bir kişi veya TSK’da subay olmayı düşünen bir kişi albay olduğunda maaşını yaklaşık olarak hesaplayabilir.

Bir önceki yazımız olan Antropolog Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ