Antropolog Maaşları Ne Kadar

Antropolog Maaşları Ne Kadar

Antropolog Maaşları, ülkemizde toplum içinde çok bilinen bi tabir olmamasıyla birlikte insanların pek tercih etmedikleri bir bölüm. Ancak ilgi duyulması gereken bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Peki antropoloji nedir? – Antropoloji insan bilimidir. Daha da açacak olursak antropologlar, tüm toplumları geçmişten bu yana her konuda kültürel ve fiziksel anlamda bir takım metod larla inceleyen bilim dalıdır.

antropolog

İnsanları bazen yalnız bazen de toplum içerisinde inceleyip analiz ederler. İnsanları biyolojik olarakta incelerler. Buna örnek verecek olursak mesela, insanların kafatslarını inceleyerek, en eski insanlığın nereye dayandığının tespitini yapmaya çalışırar.


Üniverste tercihlerinizin arasına antropoloji bölümünü de ekleye bilir ve lisans diploması edinebiliriniz. İş alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Belediyelerde, kültür ve turizm bakanlığı bünyesindeki ve sivil toplum kurum ve kuruluşlarında, devlet planlama teşkilatında, Türkiye istatistik kurumunda, kadın ve aile araştırma merkezlerinde, Trt de ve bunun gibi bir çok kuruluşlarda araştırmacı olarak çalışabilirler.

antropoloji-nedir

Antropolog Maaşları 2016

Antropologların aldıkları maaşlardan bahsedecek olursak eğer, yukarıda belirttiğimiz kurumlarda devletin belirlediği maaşlara göre ayda 2200 ile 2600 TL arası maaş almaktadırlar. Yeni mezunlar da bazı araştırma şirketlerinde, basın ve yayın kuruluşlarında, danışmanlık ve reklam şirketlerinde ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp genelde aylık asgari ücret ya da 1200 TL ile işe başlarlar. Ancak tabi ki yaptıkları işe göre bu maaş değişim gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ