ASTSUBAYLARIN ÖZLÜK HAKLARI

ASTSUBAYLARIN ÖZLÜK HAKLARI

ASTSUBAYLARIN ÖZLÜK HAKLARI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki askeri personellerden özlük hakları konusunda iyileştirme beklentileri içinde olanlardan biri de astsubaylardır. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve devamında astsubayların özlük haklarıile ilgili gittikçe devam eden hak kayıpları söz konusu olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri, personellerinin özlük haklarındaki işleyişle ilgili beklentilerini zaman zaman karşılamakta yetersiz kalmıştır.

7-9 Mart 2016 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaKomutanlık Astsubayları Semineri yapılmıştır. Genelkurmay Başkanlığı’na ait resmi internet sitesinde de seminer ile ilgili açıklama mevcuttur.Söz konusu seminerde astsubaylık mesleği, kurumsal bağlılık, kurum içi iletişim gibi bir takım konular görüşülmüştür. Astsubayların merakla beklediği astsubaylık özlük hakları ile ilgili ise herhangi bir açıklamaya seminer konularında yer verilmemiştir.

Astsubayların özlük haklarındaki iyileştirmeye dönük talepleri; Anayasa’mızın 61. Maddesi hükmünce şehit ve gazi ailelerine yönelik özlük hakları ile ilgili çalışmalar yapılması ve bu çalışmaların da yasalaşması, TSK ordusuna daha fazla bütçe ayrılması ve böylelikle beklentileri karşılayarak daha etkin bir askerliğin oluşması, görev tazminatı verilmesine dönük çalışmalar yapılması, astsubayların hiç değil emeklilik maaşlarında hak ettikleri hayat standardına ulaşmalarının sağlanması, kademe intibakları hakkında çalışmalar yapılması, ek gösterge taleplerinde iyileştirme yapılarak incelenmesi ve tüm bu çalışmaların da yasalaşması doğrultusundadır.Astsubayların görev ve makam tazminatlarının Meclisten geçirilip yürürlüğe konulması da beklentilerin arasındadır. Ayrıca astsubay başlangıç derecesinin 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden olması da talepler arasındadır.astsubay-ozluk-haklari


Başbakan Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 2016 tarihinde TBMM bütçe görüşmelerinde özlük hakları ile ilgili olarak muhtarların, emniyet ve askeri personellerin özlük haklarında iyileştirmeler yapmış olduklarını ifade etmiştir. Bu iyileştirmeler içerisinde astsubayları ilgilendiren iyileştirme; astsubayların İntibaklarının yapılarak derecesi AMY okul seviyesi olan 9’ uncu derecenin 1’inci kademesine getirilmesidir.Oysaki astsubaylar başlangıç dereceleri için 9’un 2’sine getirilmeyi talep etmişlerdi. Bunun yanı sıra temsil, görev veya hizmet tazminatı verilmesini de istemişlerdi fakat bu husus da gerçekleştirilmedi.

Yukarıda kısaca değinilen tüm bu başlıklar hakkındaki iyileştirmenin, hükümetçe ertelenişi adaletsizlik hissiyatını güçlendirmekte ve askeri personelin özellikle de astsubayların meslek içi motivasyonlarını etkilemektedir. Astsubayların özlük hakları hakkındaki mücadeleleri ve hak arayışları devam etmektedir. Tabii ki görev yalnızca hükümete değil mesleki iyileştirmede yadsınamaz bir etkisi olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de düşmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Hangi Durumlarda Polis Olunmaz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ