Binbaşı Maaşları Ne Kadar

Binbaşı Maaşları Ne Kadar

Binbaşı maaşları, Türk Silahlı Kuvvetleri içersinde Subay zümresinin bir rütbesi olan binbaşı rütbesi, bilindiği gibi Yüzbaşı rütbesinden sonra gelmektedir. Binbaşıların almış oldukları maaş, atama görev yeri ve atandığı konum itibari ile değişmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde teğmen rütbesi ile sınıf okullarında göreve başlayan, Aldıkları Subay Maaşları,daha sonra üsteğmen rütbesine akabinde yüzbaşı ve sonrasında ise binbaşı rütbesine gelirler. Binbaşı maaşları, eğer atandığı yere komutanlık yetkisi ile giderse örneğin Tabur Komutanı veya Destek Kıtaları Komutanı gibi maaşlarına komutanlık tazminatı eklenir.


Binbaşı Maaşları Ne Kadar

Komutanlık tazminatı 2016 yılı için 400 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Binbaşılar, 657 sayılı devlet memurları sınıfına dahil oldukların memura verilen ocak ve temmuz ayı zamlardan yararlanmaktadırlar. Binbaşı maaşları 2016 yılı temmuz zammı ile birlikte 3.810 TL ile 3.850 TL arasındadır. Bunlara ilaveten evli ve eşi çalışmayan binbaşılar aile yardımı 177.30 TL çocuk sayısına göre de çocuk başı 41.50 TL çocuk yardımı alırlar. Bunlarla birlikte evli ve 2 çocuk sahibi bir binbaşı 4.195 TL civarındadır. Eğer doğu görevinde ise ve bulunduğu garnizon Ohal tazminatı alıyorsa ilave 1.250 TL daha fazla almaktadırlar. Ancak Ohal tazminatı sadece birliğinde sürekli kalındıysa maaşına yansır. Yani gün gün hesaplanır ve maaşlara yansır.

2016 yılı için binbaşı maaşları yaşam standartları açısından iyi derededir. Ancak komutan olarak atandıysa aldıkları sorumluluk bakımından az bile olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ