EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği, kısaca emniyete bağlı eğitim kurumlarına alınacak öğrencilerde, atamalarında, öğrencilik veya memuriyette hastalanma durumları karşısında, idari polisliğe geçişte, hizmet sınıf değişikliklerinde ve atamalarında ne gibi sağlık şartlarının arandığına ilişkin kuralları belirleyen ve ilgili prosedürleri gösteren bir düzenlemedir.

Polis kolejine alınacak öğrencilerde aranan sağlık şartları, bu kolej mezunlarının fakülte ve yüksek lisans programlarına geçişlerinde aranan sağlık şartları, kolej mezunu olmayıp lise ve dengi okullardan mezun olduktan sonra bu güvenlik bilimleri fakültesi ve yüksek lisans programlarına geçmek istediklerinde aranan sağlık koşulları, yabancı uyruklu öğrencilerin yine güvenlik bilimleri fakültesine geçmek istediğinde aranan sağlık şartları, PMYO (polis meslek yüksek okulu) ve meslek eğitim merkezlerine alınacak öğrenciler hakkındaki sağlık şartları bu yönetmelik ile ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.


Polis kolejine alınacak öğrencilerde “A” sınıfı sağlık şartları aranır. Bu hastalık sınıflarının ayrımı ve ne anlama geldiği de ilgili yönetmelikte vardır. Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık raporu aynı yönetmeliğin 10. maddesine göre değerlendirilir. Polis koleji mezunu olup da Güvenlik Bilimleri Fakültesi veya yüksek lisans programlarına geçmek isteyen öğrenciler için ayrıca tekrar sağlık kurulu raporuna ihtiyaç yoktur. Lise ve dengi okullardan mezun olanların yapacağı başvurular için de yine “A” sınıfı sağlık raporunun olması gerekmektedir.

Yukarıda sözü geçen aday veya öğrenciler için öngörülen sağlık raporları hakkında nasıl bir değerlendirme yapılacağına ilişkin usul de bu mevzuat ile düzenlenmiştir.

Hastanede dahiliye, genel cerrahi, solunum sistemi hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları (KBB), ağız ve diş hastalıkları, göz, ürogenital sistem hastalıkları, kadın hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları ve cilt hastalıkları polikliniklerinde gerekli muayeneler yapılır. Dahiliye bölümünde yapılan kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıkları ile ilgili bir problem ile karşılaşıldığında dahiliye doktoru ayrıca bu uzman doktorlara yönlendirme yapacaktır.

Bu polikliniklerde yapılmış muayenelerde herhangi bir problem çıkması durumunda bu problemin başvurulacak mercii bakımından yapılacak inceleme için bir engel teşkil edip etmeyeceği de söz konusu mevzuatta ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ