Hangi Durumlarda Polis Olunmaz

Hangi Durumlarda Polis Olunmaz

Hangi Durumlarda Polis Olunmaz?

Ülkemizde birçok resmi memurluk işlerinden özellikle Polis mesleği birçok genç için ayrı bir yerdedir. Genel olarak belirli bir yaşa gelmeden polis olmak isteyen gençler şartları ve koşulları dikkate alarak, gerekli önlemler alabilirler. Polis memurluğu kendi içinde de farklı departmanlara ayrıldığı için hitap ettiği kesim de oldukça geniştir. Devlet himayesinde bir memur olmak, emekli sandığına bağlı olmak, iyi maaş kazanmak, toplumda bir statüye sahip olmak gibi nedenler ile birçok kişi polis olmak ister. Ancak polis olmanın şartları açık ve net olarak belirtilmiştir. Bu neden ile bu şartların sağlanmaması durumunda mesleğe kabul edilmeyebilirsiniz.

Polis olabilmek için ülkemizde belirlenmiş olan bazı standart kurallar vardır. Bunlar değiştirilemez ve esnetilemez. Boy, kilo ve yaş gibi sınırlamalar olduğundan dolayı herkes polis olamaz. Bu neden ile öncelikle yıllarca hayalini kurduğunu mesleğin sizlerden beklentilerini karşılamanız gerekiyor. Bunların başında yaş ve boy sınırlamaları gelmektedir. Belirtilen yaş ile boy orantısını tutturulamadığı durumlarda polis olunamaz. İlgili standartları karşılayıp karşılayamadığınızı aşağıda ki çizelgeden kontrol edebilirsiniz.

polis_adaylarinda_boy_sarti_degisti

YAŞ ERKEK BOY (cm) KIZLAR BOY (cm)


13 yaşından gün almamış 139 144

14 yaşından gün almamış 144 147

15 yaşından gün almamış 151 151

16 yaşından gün almamış 156 156

17 yaşından gün almamış 160 160

Yukarıda ki tabloda da görüldüğü gibi, belirli bir yaş ve boy standardı bulunmaktadır. Bunların haricinde; yüz kızartıcı bir suç işlenmişse, ayrıca bu suçtan hüküm giyilmiş ise yine kabul edilmezsiniz. Bedenin farklı bölgelerinde belirgin bir iz veya dövme olması durumunda polis olunmaz ve başvuru oanylanmaz. Düz taban, göğüste şekil bozukluğu olması, renk körlüğü gibi bazı sağlık sorunları neticesinde birini taşıdığınız taktirde de başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Öğrenim gördüğünüz eğitim kurumunda disiplin suçu işlemişseniz bu kayıtlarda çıktığında da aynı şekilde işlem görürsünüz.

Polis kolejine gitmek isteyenler için yaş sınırı 16 iken akademiye giriş için 22 yaş, Polis Meslek Yüksek okulu için ise bayanlarda 24, erkekler de 26 sınırı vardır. Bu yaş sınırlarını aşılması durumunda da başvuru onay görmeyecektir. Tüm bunların haricinde bir de üst yaş sınırı vardır. Bayanlarda 27 yaş üzeri olanlar ile erkekler de 29 yaş üzerinde olanlar eğitim merkezlerine kabul edilmeyeceklerdir.

 

Polis Sağlık Yönetmeliği

Polis Olmak İçin Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Üniversite Polis Puanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ