Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları,Türk Silahlı Kuvvetlerinin en etkin ve gösterişli kuvveti olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kadrolarında personel mevcudunu karşılamak amacı ile Sözleşmeli Erbaş ve Er alımı yapmaktadır. Sözleşmeli Erbaş ve Erler 2013 yılında 6191 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında bulunan boşlukları doldurmak amacı ile personel alımında bulunmaktadırlar.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları

6191 Sayılı Yasa kapsamında Sözleşmeli Erbaş ve Erler bir takım yasal haklara sahip olurlar. Örneğin askeri kimlik kartı verilir ve normal Subay Astsubaylarda olduğu gibi senelik 30 gün izin kullanabilirler. Sözleşmeli Er olmak için gerekli şartları taşımak gerekir. Bunlardan bazıları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak ve erkek olmak, mahkeme kararı ile düzeltilmemiş nüfusuna göre yirmi yaşından gün almış ve yirmi altı yaşından gün almamış olmak … gibi. Bu şartları taşıyan adaylar Ön Başvuru yapabilir. Ön başvurunun ardından gerekli evrakların kabulü ile yazılı sınav, mülakat,Fiziki Yeterlilik ve Dayanıklılık Testi ve sağlık muayenesi ardından Sözleşme yapılır. Bu sözleşme kesinlikle tek taraflı fesih edilemez.


Hava Kuvvetleri Komutanlığında Sözleşmeli Er eğitimlerini tamamladıktan sonra tayinler yapılır. Görev yerlerine giden Sözleşmeli Erler ilk ay alacağı maaş 2.609 TL’den başlar. Birinci yılını dolduran Sözleşmeli Erler ikinci yılında 2.768 TL ve üçüncü yılda ise 2.128 TL maaş alırlar. 3. yılın sonunda tazminat alarak ayrılma imkanları vardır. 30.000 TL kadar 3 yılın sonunda tazminat almaktadırlar.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er

Bu maaş ve tazminatlar atandıkları birliklere ve hizmet yıllarına göre farklılık gösterebilir.Detaylı bilgi için Hava Kuvvetleri Komutanlığının resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Subay Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. adem dedi ki:

  3 yılı tamamladıktan sonra uzman çvş olabılırmıyız

 2. üsteymen levent yılmaz dedi ki:

  7 yılıtamamla asteymen ol

  1. Murat oruç dedi ki:

   Nasıl yani 7 yıl yaptığın zaman asteğmen mi oluyorsun ve birde sadece bu hava kuvvetlerinde mi geçerli

 3. Mahmut baş dedi ki:

  Sözleşmeli er olarak girdiğimizde alim yapılırsa uzman veya astsubay olabilirmiyiz 3 yil dolmadan

  1. Burak dedi ki:

   Önlisans mezunuyum ve bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. Bu arada. Astteğmen subay rütbesidir. Ilk okul mezunu birisi Er olarak baş vurup astteğmen olmasına ömrü yetmez diye düşünüyorum. Rütbe atlama 2 yilda 1 oluyor sanırim. Ve 2 er rutbesi sonrasinda uzmanlik rütbeleri 4 tane sanirim. Sonra astsubay rütbeleri sanirim 6 taneydi. Ondan sonra subaylık rütbeleri geliyor. İyi araştırın arkadaşlar. Kolay gelsin.

BİR YORUM YAZ