İstifa Eden Uzman Çavuşların İzleyeceği Yol

İstifa Eden Uzman Çavuşların İzleyeceği Yol

İstifa Eden Uzman Çavuşların İzleyeceği Yol

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde uzman çavuş olarak çalışmış ve mecburi görev süresi biten kişilerin istifa etmesi ile ilgili ilgili kanunlar düzenlenmiştir. Uzman çavuşların istifa edebilmeleri için asgari 2 yıl görev yapmış olmaları gerekmektedir. İki yıllık mecburi süreyi dolduran uzman çavuşlar istifa edebilir. Peki, istifa eden uzman çavuşlar izleyeceği yol nedir? Yazımızda istifa eden uzman çavuşların izleyeceği yol ile ilgili tavsiyeleri bulacaksınız.

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş

Uzman çavuşlar istifa ederken memurluğa geçebilirler. Memurluğa geçiş için “Kurumlara Açıktan Atama” kanununa bağlı olarak işlemlerini sürdürebilirler. Uzman çavuşların istifa ettikten sonra diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atamaları ile ilgili kanunda 657 nolu devlet memurları kanununun ilgili 97. maddesi uyarınca yürürlükte olan Başbakanlık genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alarak başka bir kamu kurulum ve kuruluşuna atanmaları mümkündür. Bu demek oluyor ki öncelikle açıktan atama için icazet almak gerekir. Bunun için de istifa ederken mantıklı bir gerekçe sunulmalıdır. Bu gerekçelerin genelde ailevi nedenler olması daha doğru olacaktır. Diğer sebepler askeriyece hoş karşılanmayabilir. Ailevi gerekçeler ise kimsenin karışamayacağı hususlardır. Yani istifa eden uzman çavuşların izleyeceği yol olarak ilk söylenebilecek şey, kanun, genelge ve liyakata uygun bir şekilde istifa edilmesi gerektiğidir.zorunlu_hizmeti_biten_uzman_zabitaliga_kostu


İstifa eden uzman çavuş devlet memurluğuna doğrudan geçecek diye bir şey yok. Üstelik bu geçiş olacaksa bile uzun bir zaman alabilir. Bu sebeple öncelikle sivil hayatta nasıl işler yapılacağı araştırılmalı, imkan varsa istifa gerçekleşmeden bir iş ayarlanmalı ve gelecek garanti altına alınmalıdır. Bu konuda görüştüğümüz birçok istifa eden uzman çavuşun ortak görüşü budur. Çünkü istifadan sonra belli bir tazminat alındığı ama bu tazminatında öyle yüklü bir miktar olmadığıdır. Bu sebeple sivil hayatta mağduriyet yaşamamak için düşük ücretli de olsa bir işin bulunması büyük fayda sağlayacaktır.

İstifa eden uzman çavuşların izleyeceği yol olarak sayabileceğimiz en önemli hususlardan birisi de sivil hayatta bazen devlet memurluğundan daha fazla gelir elde edilebileceğidir. Bunun için imkanları iyi kovuşturmalı, özellikle uzman çavuş olarak çalışıldığı için güvenlik ve koruma gibi mesleklere yönelmek mantıklı olabilir. TSK’dan gelen tecrübe ile bir güvenlik şirketinde şef, amir gibi pozisyonlarda iş bulunabilir ve daha da yükselme ihtimali mümkündür. Açıktan memur olarak atanamayan birçok uzman çavuşun seçmiş olduğu en karlı meslek bu gibi gözüküyor.

 

Bir önceki yazımız olan Polis Sağlık Yönetmeliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ