Kamu Memur Alımı Lise Mezunu

Kamu Memur Alımı Lise Mezunu

Kamuda çalışanlarının arasına katılmak isteyen ve eğitim mezuniyeti lise olan kişilerin kamu memur alımı lise mezunu sıralamasına girmeleri ve devlet memuru olabilmeleri için hangi şartları sağlamaları gerekir? Ayrıca lise mezunlarının başvuru için nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda ayrıntılı bir yazı kaleme alacağız.


Lise Mezunlarının Memur Olma Şartları ve Yolları

 • Lise düzeyinde yapılacak KPSS sınavına girenler lise mezunu memur olmak için başvuru yapabilir.
 • Lise mezunu KPSS’ye lise 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrenciler, lise mezunları, ön lisans mezunları ve üniversite mezunları girebilir.
 • KPSS lise düzeyin sınavı Eylül ayında gerçekleşiyor. Her çift yılda, yani iki yılda bir gerçekleşmektedir. Sınavdan en az 70 üstü alanlar bir devlet kurum ve kuruluşuna memur olarak atanabilmesi daha kolay olur.
 • Kamu memur alımı lise mezunu KPSS’de P94 puan türünden alım yapılacak. Puanlar genel kültür %50 ve genel yetenek %50 olmak üzere hesaplanır. Alınan KPSS puanı 2 yıl boyunca bir sonraki KPSS puanı alınıncaya kadar geçerli olur.
 • KPSS’den sonra alınan puanlar ile ya merkezi memur atamalarında veya kurumların kendi yapacağı alımlara başvuru yaparak lise mezun memur olunabilir.
 • Merkezi memur alımı için her yıl iki kez tercih yapılır. Bu tercihler genel olarak Haziran ve Kasım aylarında gerçekleşir.
 • Kurumsal memur alımları ise kurumlar ihtiyaca göre kamu personeli alımı ilanı vererek yapılır. Bu ilanlar çeşitli kamu kurumları tarafından sürekli yapılmaktadır. İlanları sitemiz üzerinden takip edip kendinize uygun ilanlara başvuru yapabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra kamuda sözleşmeli personel ve geçici kamu personeli olarak çalışma imkanları da vardır. Bunun için de kamu kurum ve kuruluşları personel alım ilanları takip edilmelidir.
 • Bu yöntemlerin herhangi birisi yoluyla bir kamu kurum ya da kuruluşuna yerleşen bizzat istenen belgeler ile kuruma giderek kamuya giriş işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Tüm bu süreçleri başarıyla geçiren bir lise mezunu memuriyet hayatına atılır ve kamuda memur olmanın avantajlarından faydalanır. Kamu memur alımı lise mezunu için sitemizi takip ederek fırsatları kaçırmayın.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Nerden başvuru yapıyorUz bi bilgi yok ki

BİR YORUM YAZ