Koruma Memuru Alımı 2017

Koruma Memuru Alımı 2017

Koruma Memuru Alımı

Türkiye’de farklı alanlarda memur olmak isteyen binlerce insan var. En çok tercih edilen ve alım sayısı oldukça yüksek olan memurluklardan birisi de koruma memurlarıdır. Koruma memur alımı için 2016 yılında 2 bin 954 kişi düşünülmektedir. Peki, koruma memuru olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli ve başvuru için hangi şartlar gerekli? Gelin bu konuda biraz daha ayrıntılara bakalım.

Koruma Memuru Alımı Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı’nın istihdam ettiği ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alımları gerçekleştirilen koruma memurları için heyecanlı bir maraton başlamış oldu. Meclis genel kuruluna 2.954 bin yeni koruma memurunu istihdam etmek için tasarı verildi. Yakın zamanda da tasarın yasallaşması ile koruma memuru alımı için düğmeye basılmış oldu. 15 Nisan 2016 itibariyle koruma memurlarının başvuru süresi sona ermiş oldu. Şimdi sıra atamalarda…

Koruma memurlarının tam ismi İnfaz ve Koruma Memurudur ve cezaevi ve ıslah evlerinde tutuklu ve hükümlüler için gerekli şartların ve ihtiyaçların karşılanmasında görevlendirilmektedirler. Halk arasında infaz ve koruma memurları “Gardiyan” olarak nitelendirilmektedir.

koruma-memuru-alimi-sartlari-ve-basvurulari-aciklandi


2017 yılında koruma memuru olmak isteyenler için şimdiden bilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İnfaz ve koruma memuru olabilmek için KPSS’ye girip en az 70 puan almak gerekir.
  • Alım yapılacak toplam sayının en fazla beş, on ve yirmi katı kadın ve erkek aday sözlü sınava çağırılır. Kaç katı adayın mülakata çağrılacağı ise hangi meslek gurubu kadrosundan başvurulacağına bağlıdır. Meslek grupları koruma memurluğu, teknisyen, sağlık memuru, aşçı ve diğer personeller olarak ayrılmaktadır.
  • Lisans mezunları KPSSP3, ön lisans mezunları KPSSP93, lise mezunları KPSSP94 puan türlerinden aldıkları puanlar ile başvuru yapabilir. Yukarıda değinildiği koruma memuru olmak için taban puanı 70’dir.

Bu şartları taşıyanlardan ayrıca;

  • Öncelik olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
  • Devletin belirlediği kurallara çerçevesinde kamu haklarından mahrum bulunmamak gerekir.
  • Herhangi bir suçtan ceza almış olmamak gerekir. Bir hüküm almış ve daha sonra affa uğramı veya ertelenmiş olunsa bile koruma memuru alımı için uygun değilsinizdir.
  • İstihbarat birimlerince yapılacak güvenlik soruşturmasından temiz çıkmak gerekir.
  • Hastanelerin sağlık kurulundan mesleği yapabileceğine dair uygunluk raporu almak gerekir. Yani herhangi bir sağlık probleminin olmaması şarttır.
  • Tabi tüm bunlarla birlikte 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • Koruma memuru erkekler için en az 170 cm, kadın koruma memurları için en az 160 cm şartı aranır. Ayrıca boy ile kilo arasında son iki rakamına göre maksimum 13 kilo, minimum 17 kilo olması beklenir.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ