Kurumlar Arası Geçiş

Kurumlar Arası Geçiş

Kurumlar Arası Geçiş

Devlet memurlarının bir kurumdan başka bir kuruma geçişi veya diğer bir isimlendirme ile naklen atama için pek çok memur başvuru yapmaktadır. Her sene bakanlıklar Başbakanlık’tan aldığı izinle belirli sayıda açıktan veya nakle atama için kontenjanlar açarlar. Kurumlar arası geçiş için başvurmak isteyenlerin ise bu dönemleri takip etmeleri gerekmektedir.

Devlet memurlarının bir kurumdan başka bir kuruma geçiş için herhangi bir ek sınav yoktur. Bunun yerine memurlar geçiş işlemleri için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kimler Kurumlar Arası Geçiş Yapabilir?

  • Öncelikle memurun adaylık süreci bitmelidir. Adaylığı bitip asaleten atanan memurlar hem diğer devlet memurluklarına hem de KİT’lerdeki sözleşmeli personel alımlarına başvurabilirler.
  • Sözleşmeli personel olarak çalışan kamu personelleri başka bir kamu kurumuna geçiş hakkı bulunmamaktadır. Yalnız buna KİT’lerde çalışan sözleşmeli personeller dahil değildir. KİT sözleşmeli personelleri başka kurumlara geçebilirler.
  • Hakim ve Savcılar ve YÖK’e bağlı çalışanlar KİT bünyesindeki sözleşmeli pozisyonlara geçiş yapabilir.
  • Yine aynı şekilde TSK’da görev yapan subaylar da KİT’lerde yer alan sözleşmeli personelliklere geçiş yapabilirler.
  • Kamu kurumlarında işçi statüsünde çalışanlar için kurumlar arası geçiş hakkı bulunmaktadır.

kurumlar-arasi-gecis-

Kurumlar Arası Geçiş Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Naklen geçmek isteyen memur herhangi bir naklen atama alımını beklemeden geçmek istediği kuruma başvuru yapabilir. Bunun için çalışmakta olduğu ilde geçmek istediği kurumun il müdürlüğüne başvuru yapabilir.
  • Eğer başvurulan kamu kurumu başvuruyu kabul ederse bağlı çalışılan kurumdan muvafakat istenmelidir. Bunun üzerine kurum muvafakat verdiğinde başvurulan kuruma geçiş yapılabilir. Ancak kurum muvafakat vermek zorunda değildir. Böyle durumlarda hukuki yollara başvuru hakkı saklıdır.
  • Tüm süreçler olumlu yürür ve naklen atama gerçekleşirse kurumdan ilişik kesilmesi için yeni kurum yazı yazar. Bundan sonra yeni kurumda göreve başlama için 15 günlük bir süre başlar ve 15 günün ardından göreve başlamak gerekmektedir.

Türkiye şartlarında bir devlet kurumunda memur olarak çalışanlar gerçekten ayrıcalıklı insanlardır. Çünkü her yıl yüz binlerce insan memur olmak için yarışmakta ve bu yüz binler içerisinde çok azınlık bir kite memur olabilmektedir. Bir şekilde devlet memuru olan kişiler 657’ye tabi olduktan sonra birçok hakka sahip olurlar. Bu haklar çok geniştir. Ancak hakları kullanmak çok iyi bir araştırma sonucunda elde edilebilir. İşlemleri yaparken kesinlikle araştırarak emin olunduktan sonra doğru adımlarla hareket edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan İstifa Eden Uzman Çavuşların İzleyeceği Yol başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ