Memur Alımı

Memur Alımı

Memur Alımı

Memur olmak isteyen yüz binlerce kişiyi ilgilendiren en önemli konulardan birisi lise mezunlarının memurluğa alınmasıdır. Memur alımı lise mezunu memur alımı için pek çok bakanlık resmi gazete ilan yayınlamakta ve belirtilen kriterlerde personel alımı yapmaktadır. Lise mezunu olan kişilerin bakanlıklara memur olarak girebilmeleri için ne gibi koşulları sağlaması gerekmektedir? Bu konuda doyurucu bilgi için yazımızın devamını okumalısınız.

Lise Mezunlarının Memur Olabilmeleri

Lise son sınıf öğrencileri ve lise veya dengi bir okulu bitirmiş kişilerin devlet memuru olabilmeleri mümkündür. Bunun için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda Ortaöğretimler için yapılan bölüme girmek gerekir. KPSS’de alınacak puan ile lise mezunları memur olarak atanabilirler. Tabi, merkezi sistemle atanabilmek için KPSS puanının yeterli olması gerekir.

Merkezi atamaların haricinde çeşitli bakanlıklar zaman zaman hükümetten aldıkları yetki ile personel alımı için genelgeler çıkarırlar. Memur alımı lise mezunu memur alımı yapan başlıca bakanlıklar Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı gibi sıralanabilir.

memur_


Lise Mezununun Memur Olabilme Şartları

 • Lise son sınıf veya mezun olan kişilerin memur olabilmeleri için T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • KPSS’den yeterli puanı almak ve eğer bakanlık başka bir yazılı veya sözlü sınav yapıyorsa bu sınavlardan yeterli puanları almak gerekir.
 • Eğitim – öğretim hayatı boyunca herhangi bir disiplin sucu sebebiyle okuldan atılmış veya uzaklaştırılmamış olmak gerekir.
 • Herhangi bir adli ceza almamış olmak, ceza alıp affa uğramış, ertelenmiş veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamış olması gerekir.
 • Sağlık açısından herhangi bir engelin bulunmaması istenmektedir. Bunun için belirtilen hastanelerden engelin olmadığına dair rapor almak gerekmektedir.
 • Memur alımı lise mezunu memur alımı için başvuracak kişinin gerek kendisinde gerekse ailesinde yapılacak araştırmada memur olunmasına engel olucu olumsuz bir durumun tespit edilmemesi gerekir.

Tüm bu şartların haricinde 657 sayılı Kamu Personeli Kanununda belirtilen tüm şartlara uymak gerekir.

Lise mezunların memur olabilmeleri için bakanlıkların açtığı kadroları çok iyi takip etmek gerekir. Memur olabilmenin tek yolu merkezi memur alımları değildir. Açıktan memur alımı da yapılmaktadır. Hem açıktan sınavsız memur olabilmek hem de KPSS puanına göre farklı zamanlarda yapılan alımlarda kamuya girebilmenin yolları vardır. Sitemizden yayınlanacak memur alımı duyurularını takip ederek karşınıza çıkabilecek fırsatları kaçırmamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hüsnü Öztürk dedi ki:

  Giresun Üniversitesi Maliye mezunuyum kpss puanim var belediye de çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilar….

 2. Aysel ay dedi ki:

  Başvurular ne zmn nereye yspcgz

BİR YORUM YAZ