Memur Alımları Ne Zaman?

Memur Alımları Ne Zaman?

Memur olmak isteyen memur adaylarının merakla beklediği memur alımları ne zaman sorusunun yanıtı belli oldu. Memurluğa geçmiş için her yıl yüz binlerce kişi Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na girmekte ve ardından amansız bir memur olma yarışı başlamaktadır. 2016 yılı için de KPSS yapıldı ve artık sınava giren tüm kişileri memur alım tarihlerinin açıklanması telaşı sardı.

2016 Memur Alımları Ne Zaman?

Ülkemizin zorlu ancak memurlar açısından verimli geçen bir 2016 yılı yarısı geçirdik. Ülke açısından savaş eşiğine geldiğimiz günler de oldu, seçim ardından yeni hükümetin gelmesi ve ardından da yeni hükümetin kabinesinin ve başbakanın değişmesi ile birlikte memur ve çalışanlar açısından iyi haberler getirdi. 2016 yılının başından memurlara, işçilere ve emeklilere zam oranlarının yüksek olması ve ayrıca seyyanen zamların yapılması birlikte yeni hükümet olan kabinenin de memurlar için yeni iyileştirmeler ve memur alımları hakkında iyi haberler beklenmektedir.

Memurluk için bekleyiş içerisinde olan herkes bugünlerde aynı soruyu sormaktadır: Memur alımları ne zaman? Bu sorunun yanıtı aslında klasik olarak verilebilir. Çünkü her yıl eylül ve ekim aylarında devlet kurum ve kuruluşlarına merkezi atama yolu ile memur almaktadır. Ancak bunun haricinde yeni hükümetin sözleşmeli olarak merkezi atama dışında da memur alımları yapması beklenmektedir.


Memur Alımı Başladı MI?

2016 yılı için memur alımı yaz sonu gibi başlayacak. Hükümetin öncelikle tüm memurluklarında almaya başlayacağı merkezi memur alımı yaz sonunda gerçekleşecek. Ardından da bakanlıklar ve diğer devlet kurumlarının kendi memurlarını alacağı aşamaya geçilecek. Geçtiğimiz senelerde daha az sayıda gerçekleşen ama her geçen senelerde de artmaya başlayan bakanlıkların kendi sınav ve mülakatları ile memur alımları bu yıl ve gelecek senelerde daha artarak devam edecek.

Bugüne kadar yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmen alımlarında merkezi atamanın dışında bir yola başvurulmadı. Ancak MEB’in de ilerleyen günlerde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri kanalıyla öğretmen alımlarını gerçekleştirmek için bir çalışma yaptığı bilinmektedir.

Tüm bu gelişmeler ışığında memur alımları ne zaman ve nasıl gerçekleşecek sorusunun yanıtı ise daha karmaşık hale gelmeye başladı gibi gözüküyor. Ancak aslında durum tam da öyle değil. Öncelikle merkezi memur alımları, ardından bakanlıkların kendi sınavları ile alımlar gerçekleşecek.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Neslihan Akyalçın dedi ki:

    selamlar herkese ben Gıda Teknolojisi mezunuyum bu sene KPSS ye girdim Antalyada Belediye bünyesinde Zabıta veya Gardiyan olmak istiyorum lütfen bu konuda yardımcı olun işe ihtiyacım var

BİR YORUM YAZ