Memur Maaşları 2016 Temmuz Zammı

Memur Maaşları 2016 Temmuz Zammı

Memur Maaşları 2016 Temmuz Zammı

Tüm memurların 2016 Ocak zammından sonra sabırsızlıkla beklediği memur maaşları 2016 zammı ne kadar olacak konusunu araştırdık ve siz değerli okuyucularımız için derledik.

Özellikle 2015 Kasım seçimleri ile birlikte seçim öncesi yapılan açıklamaları da hesaba katarsak memur olarak çalışanlar alacakları zamlar konusunda büyük bir umut içerisinde olmuşlardı. Bununlar birlikte 2016 Ocak ayı başında hükümetten gelen açıklama ile 2016 ilk dönemi için %6, ikinci dönemi için %5 zam yapılacağı açıklandı. Bu durum beklenenlerin çok altında kalması itibariyle tüm memurları üzmekle birlikte geçmiş yıllara göre birkaç puan daha yüksek olması kısmen de olsa memurları sevindirdi. Hükümet kanadından yapılan yine açıklamada 2017 yılı memur maaşları zammı Ocak için %4, Temmuz için %3 olarak belirlendi.

Memur maaşları 2016 zammı konusunda tüm bunlar ne anlama geliyor diye araştırdığımızda 2016 yılı Temmuz ayında maaşına zam bekleyen bir memur %5 oranında zam alacak. Ayrıca enflasyon oranlarında açık olursa bu da memur maaş zamlarına yansıtılacak.2016_temmuz_memur_maaslari_zammi_ne_kadar_olacak_h6927_fcf16


Yapılan açıklamalardaki önemli gelişmelerden birisi de 2005 yılından sonra memur olanlara bir derece daha verilmesidir. Böyle 2005 sonrası memurlar bir kademe daha yükselerek bu yükselişten doğan maaş artışını hak etmiş oldular. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 2016 Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere memur emeklilerinin tazminatında düzenleme yapılarak artık olarak 100 TL daha ek ödeme yapılacağını belirtti.

Memur Maaşları 2016 Zammı Maaşlara Nasıl Yansıyacak?

Hükümetten, memur sendikaları konfederasyonlarında ve bakanlıktan yapılan tüm açıklamalara göre 2016 Temmuz ayında %5 kesin zam alacak memurların maaşında nasıl bir değişiklik olacak? Maaşlardaki zam ile birlikte artış incelendiğinde ancak sabit maaşlar üzerinden konuşabiliriz. Örneğin bir öğretmenin ek ders ücretleri, bir sağlık çalışanının döner sermayeden alacağı pay gibi unsurlar memur maaşlarını etkilemektedir.

Sabit maaşların alt sınırına bakıldığında 2016 Temmuz ayında işe başlayan bir memur 2259 TL maaş alacak. Tabi bu maaşa ek ödemeler, katkı payları, memur sınıfına göre döner sermayeler gibi özellikler eklendiğinde maaşların bundan daha yüksek olacağı bir gerçek.

Yüksek derecede memur olanların ise yüzdelik olarak hesaplandığında maaşları yüksek olduğu için net olarak alacağı zam miktarı daha yüksek olacaktır.

2017 için açıklanan 4+3 zam oranları memurları üzse de 2016 Temmuz ayında alınacak %5 zam oranı geçmişe ve gelecek yıla bakıldığında memurların yüreğine biraz olsun su serper niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan ASTSUBAYLARIN ÖZLÜK HAKLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ