Mühendis Maaşları, Mühendis Nasıl Olunur

Mühendis Maaşları, Mühendis Nasıl Olunur

Mühendis Maaşları, Çoğu kişinin hayalinden birisi de Mühendis olmaktadır. Peki mühendis olmak için gereken şeyler nedir? Veya mühendis maaşları ne kadar? Bunları biliyor musunuz? Bu makale de mühendis olabilmek için gerekenler ve maaşları ile alakalı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mühendis kelimesi genel bir kelime olup Başmühendis, Uçak mühendisi, Jeoloji mühendisi, Sözleşmeli mühendis, Petrol ve Doğalgaz mühendisi, Bilgisayar mühendisi ve Elektrik mühendisi olmak üzere bir çok dala ayrılmaktadır. Mühendis olabilmek için öncelikle gerekli lise eğitimini veya üniversite eğitimi gördükten sonra tamamlanır. Eğer devlet himayesinde çalışan bir mühendis olmak istiyorsanız diğer işler gibi KPSS sınavına girip gerekli puanı almanız gerekmektedir.

muhendis-maaslari

Mühendis seçimlerinde kazanılan üniversitelere genellikle bakıldığı için ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinden mezun olan mühendisler diğer mühendislere göre her zaman bir adım önde başlamaktadırlar. Bilgisayar mühendisinin maaşlarına gelecek olursak eğer 2015 – 2016 yılı yapılan analizlere göre maaşlar 2200 ile 7000 lira arasında değişmektedir.  Bilgisayar mühendislerinde daha önce nerede çalışmış olduğunuz, hangi üniversiteyi bitirdiğiniz önemlidir. Çoğunlukla özel şirketlerde iş bulunduğu için fiyat değişimi de söz konusu olabilir. Peki diğer mühendislerin maaşları ne kadar? Bazılarını aşağıda teker teker yazalım.


Matematik Mühendisi Maaşları,  Söz konusu olan mühendisler bankacılıklarda bulunan sorunları matematiksel olarak çözer ve sonuca kavuştur. Bu mühendislerin maaşları ise 2500 lira ile 4000 lira arasında fark göstermektedir.

elektrik-elektronik-muhendisligi-maaslari
Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları ,2015 – 2016 döneminin en çok aranan mühendisleri olup çoğunlukla bilim adamları seçiminin olmuş olduğu bir meslektir. Bu meslek üzerine mezun olan arkadaşlar 2500 ile 3000 lira arasında işe giriş ücreti alabilir. Onun haricinde deneyimine göre bu sayı 6000 ile 7000 arasında olabilir.

Petrol Mühendisi Maaşları: Petrol mühendisleri ise petroller ile alakalı araştırma ve projeler yaparak petrolü daha verimli bir şekilde dağıtmayı sağlar. Bu mühendislerin maaşları ise 4000 ile 4500 arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. serdar bursalı dedi ki:

  Botaş,TPAO daki mühendis maaşları ne kadar?

  1. Memur dedi ki:

   2000 TL

 2. Tuba dedi ki:

  Uzay mühendisi maaşları ne kadar oluyor

 3. Tuba dedi ki:

  Uzay mühendisi maaşları ne kadar oluyor

BİR YORUM YAZ