PMYO Baraj Puanı Düşecek Mi

PMYO Baraj Puanı Düşecek Mi

PMYO Baraj Puanı Düşecek Mi?

Polislik mesleğini yapmak isteyen ve bunun gerekli şartlı araştıran lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları için bilinmesi gereken pek çok şey olmakla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi de “PMYO baraj puanı düşecek mi?” sorusudur. Bu konuda özellikle 2016 yılı için birçok farklı açıdan değerlendirmeler yaptık ve sorunun yanıtını bulmaya çalıştık. Tabi, vereceğimiz yanıtlar yaklaşık yanıtlardır ve üç aşağı, beş yukarı açıklanacak baraj puanına çok yakın sonuçlardır.

Öncelikle PMYO’yu tanımak gerekirse. Lise son sınıfta okuyan öğrencilerin ve lise veya dengi bir okulda mezun olan gençlerin YGS puanları ile başvuru yapabildiği bir Polis Meslek Yüksek Okulu’nun kısaltması PMYO’dur. PMYO’lar 2 senelik polislik eğitiminin alındığı yerlerdir. Üniversite mezunlarının polis olmak için girdikleri POEM, yani Polis Akademileri 6 aylık hızlandırılmış bir eğitim alırlar. Yani lise mezunları için 2 yıllık eğitimi öngören PMYO, polislik açısından donanımlı ve kaliteli ve eğitim sunar. PMYO’dan mezun olan genç polisler ülkenin dört bir tarafında mesleklerini tam donanımlı ve en iyi şekilde ifa ederler.pmyo-nerede-var


2016 PMYO Baraj Puanı Düşecek Mi?

Polis Meslek Yüksek Okulu için her sene Polis Akademisi tarafından YGS’de gerekli olan bir baraj puanı açıklanır. Bu baraj 200 ile 300 puan arasında değişmektedir. Barajın düşük ya da yüksek olmasını etkileyen bazı hususlar vardır. Bunların başında o yıl PMYO’ya alınacak personel sayısıdır. Alınacak polis personeli sayısı az ise puan yüksek tutulur, sayı çok ise puan düşük tutulur. Ayrıca puan yüksek olsa dahi kontenjanın çok ama çok üstünde başvuru gelmektedir. Bu da Polis Akademisi’ne yapacakları sınavlarda ekstra iş yükü olarak dönmektedir. Yani Polis Akademisi aşırı iş yüküne karşı da PMYO baraj puanlarını yüksek tutabilmektedir.

Bu yıl PMYO baraj puanı düşecek mi sorusunun cevabına gelecek olursak 2015 PMYO baraj puanı 270 olarak belirlenmişti. Bu yıl yine buna yakın bir baraj puanı beklemekle beraber ülkemizde son terör ve güvenlik olaylarını düşünürsek alınacak personel sayısının da fazla olacağı anlaşılmaktadır. Bizim öngörümüz geçen yıla göre YGS’nin altı puan türünden de baraj puanı geçen yıla göre daha düşük olacaktır. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi baraj ne olursa olsun başvuru sayısı oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple bu yıl geçen senenin altında olmakla birlikte çok da fazla aşağısında olmayacaktır. Sınavlara çalışan genç polis adayları buna göre çalışırsa ve en az 270 puanı alacak gibi düşünürlerse kendilerini garanti altına almış olurlar.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ