Polis Nasıl Olunur

Polis Nasıl Olunur

Polis Nasıl Olunur?

Türkiye’de son yıllarda artan toplumsal olaylar ve terör faaliyetlerine karşı devletimizin büyük bir kaynak ayırdığı polislik mesleğine her geçen ihtiyaç daha da artmakta ve polis olmak isteyen gençlerin sayısı da gittikçe çoğalmaktadır. Bu durumda polislerin görece çok daha iyi sosyo – ekonomik koşullara sahip olması, askerlikten muaf olmalı gibi avantajların da etkisi büyüktür.

Polis nasıl olunur?” sorusu polis olmak isteyen herkesin sorduğu bir sorudur ve bu konuda doğru bilgileri vereceğiz. Bu konuda doğrudan ilgili kurumlardan ve üst düzey polis amirlerinin teyit ettiği bilgilerle polis olmak isteyenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Polis Olmanın Şartlarıpolis-olma-sartlari


  • Öncelikle polis olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
  • Polis olabilmek için 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranır.
  • Lise son sınıfta okuyor olmak veya lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmak gerekir. Yani lise son sınıf öğrencileri de polisliğe başvuru yapabilirler.
  • ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’den belirlenecek baraj puanı almak gerekir. Ayrıca polis teşkilatına mensup şehit ve gazi çocukları için bu baraj 140’tır. Böyle bir özelliği olmayanlar için baraj puanı değişmekle birlikte tahmini 270 ile 300 puan arasında değişmektedir. Bununla beraber üniversite mezunları için KPSS’ye girmeleri ve yeterli puanları almaları şartı aranır.
  • Polis nasıl olunur konusunda boy çok önemlidir. Özellikle bayan polisler bu konuda çok sıkıntı yaşamaktadırlar. Son düzenlemelerle birlikte erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olma şartı aranmaktadır.
  • Sağlık açısında polis olmaya elverişli olmak gerekir. Bunun için çıkarılan uzunca bir yönetmelik vardır. Bu yönetmelikteki sağlık şartlarını taşıyor olmak gerekir.
  • Polis olabilmek yüz kızartıcı bir suç, ahlaki açıdan sıkıntılı bir durum gibi vukuatlara karışmamış olmak gerekir. Polis olmak isteyenler hırsızlık olsun, dolandırıcılık olsun akla gelebilecek herhangi bir suçtan ceza almamış olmaları şarttır. Ayrıca böyle bir suçtan ceza alıp hükmün ertelenmiş olması veya affa uğramış olması da polisliğe engeldir. Yüz kızartıcı veya ahlaki açıdan işlenen suçlar polis olmak isteyen kişinin eşinde de bulunmamsı gerekir. Aksi takdirde polislik başvurusu reddedilir.
  • Ayrıca bir siyasi bir partiye üye olmak da polisliğe engeldir. Fakat daha önce bir üyeliğin olması polisliğe engel teşkil etmez. Vasa bir siyasi parti üyeliği partiden istifa etmek yeterlidir. Bunu da ya doğrudan partiye başvurarak ya da noter kanalıyla yapmak gerekir.
  • Alkol veya uyuşturucu kullanımından dolayı daha önce tedavi olmuş olanlar veya halen tedavisi devam edenler polis olamazlar.
  • Tüm bu şartları sağlayanlar hakkında devletin ilgili tüm birimleri tarafından güvenlik soruşturması yürütülür. Bu soruşturmadan da temiz çıkmak gerekir. Böylesi bir soruşturmada adayın geçmişi ve ailesi araştırılır.

Tüm bu şartları sağlayan adaylar artık “polis nasıl olunur?” sorusunda sınavlara girmeye hak kazanmış olur. Bundan sonrası fiziki güç ve mülakatlardaki zekiliktir. Vatanının, milletini seven herkes için polis olmak seve seve yapılacak bir meslek olmakla birlikte zor şartlarda meslek icra edildiği için ekonomik imkanlar da diğer mesleklere göre oldukça iyi durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ