Polis Sağlık Yönetmeliği

Polis Sağlık Yönetmeliği

1.Polis Sağlık Yönetmeliği
Polis olmak için gerekli olan konuların başında en önemli olan alan her zaman için sağlıktır. Bu konuda gerekli olan şartlar  Polis Sağlık Yönetmeliğinde  belirlenmiştir. Sağlık konusunda en yetkili olan kurum ise sağlık komisyonudur. Yönetmeliğin aynı zamanda birçok maddesinde C dilimi olarak bilinen ve ruhsal hastalıkları ihtiva eden kısım vardır. Ancak bunun için yani C dilimi için ruhsal olan hastalıklara D dilimi, D diliminde yer alan ruhsal hastalıklara ise E dilimi uygulaması yapılır. Bu doğrultuda söylenen ise “psikiyatrik olan hastalıklarda, hastalık olan branşların sınıflandırılmasındaki D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar polislik görevi yapamazlar.” denebilir.
Bunların yanı sıra Polis Sağlık Yönetmeliği hakkında özellikle de ruhsal olarak sıkıntıları olan kişilerin görev alamayacağını net bir şekilde ifade edebiliriz. Hastalık olarak özellikle polislik konusunda C dilimi olarak bilinen kısmın son derece önemli olduğunu ve belirleyici olduğunu özellikle yazmak gerekiyor. Bunların yanında C dilimi olarak bilinen kısımda gerekli olan şartları taşımayan kişilerin de asla polis olmasına izin verilmez. Bu bölüm özellikle de psikolojik olan hastalıklar  ve ruhsal olan hastalıklar  konusunda belirleyici olan bir bölümdür. O zaman sizlerde bu konuda bu yönetmeliğini C bendini son derece net şekilde iyi incelemelisiniz.


Ruhsal olan sorunlar konusunda Polis Sağlık Yönetmeliği en yakın olan zamanda 2016 yılına ait  olan polis-olma-sartlariyönetmeliğini da çıkaracaktır. Özellikle ruhsal olarak gerekli olan şartları taşımak polis olmak konusunda ilk adım olarak kabul edilir. Bunun yanında aynı zamanda D ve E dilimi içinde gerekli olan şartlarında son derece uygun olan şekilde taşınması gerekiyor demek isteriz.

Polislik için arana fiziki şartlar ise zaman içinde farklılıklar göstermektedir misal olarak 2013 yılında polis olma şartları içerisinde yer alan boy şartı kaldırılmış, 167 cm den daha kısa adayların da polis olmasının yolu açılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Atık Yönetimi Genel Esaslarına ilişkin Yönetmelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ