Psikolog Maaşları Ne Kadar

Psikolog Maaşları Ne Kadar

Psikolog Maaşları, ülkemizde insanlar geri adım atmaktadırlar. Ancak insan sağlığı için herhangi bir doktor ne kadar gerekliyse, psikolojik rahatsızıklarımız için de psikologlar bir o kadar gereklidir. Psikolojimizin yaşam standartlarımız için çok önemli rol oynadığını belirtmek isterim ki; çoğu fiziksel rahatsızlıklarımızın sebebi psikolojik rahatsızlıklarımızdır. Peki ya sağlığımız için gerekli olan psikologlarımızın maaşları nedir bir de onlara gözatalım.

psikolog-maaslari

Psikologların ülkemizde fazla tutulmamasına rağmen aldıkları maaşın oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özel kurumlarda çalışan Psikolog Maaşları kendi işyerlerini kuracak kadar iyi kazanmaktadırlar. Ancak kendi işyerlerini açabilmeleri için kendilerini oldukça iyi geliştirmeleri çok önemlidir. Bildiğimiz üzere alanında kendini geliştiremeyen herkimsenin iş potansiyeli de kazancı da olmaz.


Özel kurumlarda çalışan psikologla, devlete hizmet veren psikolog arasında maaş farkı vardır. Devlete hizmet veren psikologlar aylık ortalama 2.200 – 2.500 TL arasında maaş almaktadırlar. Ancak kademesi artmış bir psikolog, kademesine göre fazla maaş almaktadır. Memur olarak çalıştıkları için de devletin daha bir çok avantajlarından faydalana bilmektedirler.

psikolog-maaslari-2016

Psikolog maaşları 2017 yılında fazla artış göstermeyecektir. Maaş oranı hakkında devlet net bir açıklama yapmamıştır. Maaşların bu yıl için de 2.500 ile 2.800 TL arası olması beklenmektedir.

Psikiyatri Maaşları

Özel kurumlarda çalışan psikiyatri maaşlarına bakacak olursak, kendini geliştirmiş iyi bir psikolog ayda 5.000 TL ve üzeri kazanmaktadır. Kendi iş yerlerini açmış, ün yapmış, kendini çok çok iyi geliştirmiş ve çok tercih edilen psikologlar da 10.000 TL ile 20.000 TL arasında kazanmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. bilge nur dedi ki:

  peki üni.okuyup kpss ye girip kendi üniversitemde öğretmen olsam kaç milyar alırım

  ve dokuz eylül de psikoloji okumalımıyım?

 2. ymrhelin dedi ki:

  Ben psikilog olmak istiyrdum ve oldum kendime guvenerek oldum isanlari cok iyi anlyorum ve isimi cok severek yapiyorum ozel bi sektorde clitigim icin ayda 15 . aliyorum bir yil icinde kendime ev ve araba aldim parmida gelecekteki cocuklarim icin ytirim yapiyorum pisikolog cok guzel bir mesek

  1. Seyda dedi ki:

   Psikoloji alaninda uzman olan kisiler rahatlikla is bulabiliyomu ? Boyle yuksek lisans yapanlar yani . Bende istiyorum psikoloji ama 2.000 de az yani bunun icin mi okiycam ben onca sene

  2. Urkiye dedi ki:

   Çok güzel bir meslek bencede ben ortaokula gidiyorum.umarim sizin gibi iyi bir psikolog olmak istiyorum.bir soru sormak istiyorum hangi lise tercih edersiniz ve hangi ders iyi olması gerekiyor?

 3. Mira dedi ki:

  Ya gerçektende psikologlar çok az maaş aliyorlar.

  1. merve dedi ki:

   bende olmak istıyorum ama ne yapmalıyım nerde okumalım mezun olduktan sonra ne yapçam hicbir fikrim

 4. berk dedi ki:

  bilge dediğin gibi olmuyor, üni okuyup ales e ve yds ye gireceksin sonra yüksek lisans yapacaksın ondan sonra ilan çıkar kazanırsan araştırma görevlisi olursun, şuan en düşük akademik personel 4000 tl civarı alıyor.

 5. kevser dedi ki:

  yaa şuan hevesim düştü gitti aq yaaa babam fırıncı o kadar maaş alıyoo ben napiim o parayı

 6. Zeynep dedi ki:

  Selam on yıldır uzman klinik psikolog olarak özel sektörde çalışıyorum yemin ediyorum ki asgari ücret kazanıyorum

  1. Memur dedi ki:

   Ciddimisiniz, insanlar ne kadar yanlış biliyor demekki psikolog denince ne kadar çok kazanıldığı geliyor aklıma direk.

   1. tugba dedi ki:

    asgari ücret mi pek inandırıcı gelmedi birde deneyimlisiniz?!

  2. Hasan dedi ki:

   Yaa yalaan inanmayın

 7. Biri dedi ki:

  Manda gibi yatana para yok , çalışacaksıniz….

  1. ela dedi ki:

   aynen katılıyorum sana

 8. Kerimcan dedi ki:

  Oha gerçekten inanamiyoiğrum

BİR YORUM YAZ