Sivil Polis Maaşları

Sivil Polis Maaşları

Sivil Polis Maaşları

Türkiye’nin zorlu şartlarında polis olmayı tercih eden polislerimizin almış olduğu maaş birçok farklı meslekten kişiyi kıskandıracak durumdadır. Ancak bilinmelidir ki, Türkiye gibi zorlu bir coğrafyada görevini ifa eden polislerin ve kolluk güçlerin yaptıkları iş sadece maaşları ile değerlendirilmemelidir. Gerek özel harekat polisleri olsun, gerek çevik kuvvet polisleri olsun, gerek normal polisler olsun ve gerek de sivil polisler olsun aldıkları maaş son kuruşuna kadar helaldir. Çünkü kendi canlarını başkalarının canlarını korumak için hiçe sayan bu değerli insanlar ülkemizin en kutsal mesleğine sahiptirler. Peki, dışarıdan çok maaş alıyor diye yaygara koparılan polis kardeşlerimiz gerçekte ne kadar maaş almaktadırlar. Bu yazıda özellikle sivil polis maaşları ve diğer sınıflardan polis maaşları konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

2016 Polis Maaşları

2016 yılı Ocak ayında yapılan zamlarla birlikte polislerin maaşlarında bir artış gerçekleşmiştir. Bu zamma 2016 Temmuz ayında yapılacak zamlar da eklendiğinde polislerin maaşlarında ciddi bir oranda artış olacaktır.


SİVİL POLİSSivil polis maaşları ise şöyle açıklanabilir. Polisin hangi sınıfa mensup olduğu önemlidir. Asayiş, terörle mücadele, çocuk gibi farklı sınıflara bölünmüş polis memurlarında her polis sınıfının maaşlarında farklılıklar gözlenebileceği gibi polislerin derecelerine göre de maaş farklılıkları görülebilmektedir. Örneğin sivil polis olarak çalışan bir yeni mezun polis ile komiser veya amir polisin maaşları da farklıdır. Ayrıca buna polisin evli olup olmadığı, varsa çocuk sayısı, aylık yapmış olduğu fazla mesai gibi durumlar eklendiğinde polis maaşları iyice farklılaşmaktadır.

2016 yılı Ocak ayı itibariyle yeni mezun bir polisin maaşı alınan %6 oranında zam da göz önüne alındığında net olarak 3425 TL’dir. Ancak polisin görev yaptığı yere göre bu maaş artmaktadır. Örnek verecek olursak doğuda görev yapan bir polis memuru tazminat olarak ek 1000 TL kadar maaş alabilmektedir.

Özel harekat polislerin maaşları 4500 ile 5000 TL arasında, çevik kuvvet polis maaşları 3800 ile 4500 TL arasında, trafik polislerinin maaşları 3400 ile 4000 TL arasında değişmektedir. Tüm bu polisler içerisinde sivil polis maaşları ise yukarıda da değindiğimiz gibi hangi polis sınıfı, görev yaptığı bölge ve memur derecesine göre değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. berk dedi ki:

  Sozlesmeli erler eğitimin başında mi maaş alırlar yoksa sonunda mi bilen yazsın lütfen

 2. Şirin Özkan dedi ki:

  ygs sınavına giris yapmadm kpss ile çıkan sonuç neticesinde polisliğe giriş yapılabilir mi

 3. Serhatveli dedi ki:

  Lan arkadas yalan söylemeyin bilip bilmeden sallamayın ya 3.yılına girmis bir polis olarak 2016 ocak ayında aldıgım maaş 3323 tl yeni giren nasıl 3425 alıyor

 4. HEADHUNTE dedi ki:

  10 liranın hesabını mı yapıyorsun kardeşim 😀

BİR YORUM YAZ