Sözleşmeli Er Olanlar Askerlik Yapmış mı Sayılacak

Sözleşmeli Er Olanlar Askerlik Yapmış mı Sayılacak

Sözleşmeli Er Olanlar Askerlik Yapmış mı Sayılacak,Sözleşmeli er olabilmekte adına birçok genç kanunun geçmesini bekliyordu ve geçtikten sonra da oldukça fazla bir şekilde yoğun bir talep oluştu. Ancak bu talep sırasında akıllara ilk olarak acaba Sözleşmeli Er Olanlar Askerlik Yapmış mı Sayılacak? Sorusu takıldı. Bilindiği üzere artık ilkokul mezunu olanlar için de sözleşmeli er olma yolu açılmış durumdadır. Peki, sözleşmeli er olan kişi ya da kişiler askerlik yapmış sayılacak mı? Bunun bir takım çeşitleri bulunmaktadır.


Örneğin askerdeyken sözleşmeli er olma hakkını elde eden kişi ya da kişiler genel olarak askerlik bittikten sonra belli bir eğitimin ardından sözleşmeli er olma hakkını kazanmaktadır. Bunun yanı sıra ayrıca yani uzun dönem ya da kısa dönem askerlik yapan kişiler askerlik bittikten sonra sözleşmeli er olma hakları doğmaktadır. Bunun yanı sıra bilindiği üzere asker olma yaşı 20’dir. Ve yüzden önceki zamanlarda sözleşmeli er olmak için ilk önce askerliği bitirmek gerekiyordu çünkü sözleşmeli er olma hakkı yaşı 21’di.

Ancak şu an ki düzenlemelere göre her hangi bir kişi sözleşmeli er olabilmek için 20 yaşın dolmuş olması yeterlidir. Ancak bu kişiler askerlikte önce bir sözleşmeli er oldukları zaman Sözleşmeli Er Olanlar Askerlik Yapmış mı Sayılacak? Sorusu için ise askerliklerini daha sonra mı yapacaklar ya da daha önce mi yapacakları belli değil. Bunun nedeni ise sözleşmeli er olan kişiler şu an ki duruma göre askerliğini bir şeklide yapacaklar.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ