SUBAY, ASTSUBAY VE UZMANÇAVUŞLARIN MAAŞLARI

SUBAY, ASTSUBAY VE UZMANÇAVUŞLARIN MAAŞLARI

SUBAY, ASTSUBAY VE UZMANÇAVUŞLARIN MAAŞLARI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), siyasi birtakım gelişmeler nedeniyle geçtiğimiz yıllardan bu yana birçok personelinin istifasıyla karşılaşmak durumunda kalmıştır. Bu istifaların bazıları hakikaten siyasi denklemlerde yer almak istemeyen askerlerden oluşmakla birlikte artık maaşlarının günümüz hayatında yetersiz kaldığından veya askerlik mesleğinin eski prestijini kaybetmesinden kaynaklı da yaşanabilmektedir.

Siyasi cepheden bakıp TSK’daki personellerin istifa kararlarını yorumlamak bizim konumuz değildir. Aynı şekilde eski prestijini kaybedip kaybetmediği konusu askeri disiplin görmemiş bizlerin yorumlaması gereken husus değildir ve etik olmayacaktır. Biz yalnızca subay, astsubay ve uzman çavuşların maaşları ne kadardır gibi bilgileri paylaşmakla yetineceğiz.

Subaylar 657 sK. a tâbidirler. Bu nedenle de senede iki kez (ocak ve temmuz aylarında %3’er olmak üzere) zam alırlar. Subay maaşları statik değildir yani nerede görev yaptıklarına, kıdemlerine, rütbelerine, branşlarının ne olduğuna bağlı olarak ve varsa tazminatlarının miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin doğu illeri 1. derecededir ve bu durum maaşların artmasına bir sebeptir. TSK’da bir subay göreve teğmen sıfatı ile başlamaktadır. Örneğin bu sene göreve başlayan bir teğmenin aylık net maaşı tazminatsız 2.850 TL dir. Bununla birlikte 2016 subay maaşları 4000-5000 TL arasında da değişmektedir. Örneğin 1. derecede bir bölgede (doğu illerinden Şırnak olsun) kıt’aya yeni çıkan ve görevine de kara kuvvetlerinde komando olarak başlayan bir teğmenin maaşı yaklaşık olarak 4.500 TL civarına tekabül etmektedir.


Subay, astsubay ve uzman çavuşların maaşları bu yıl itibari ile aylık net olarak teğmenin 2.850 TL, subaylardan alt kademe olan yeni göreve başlamış astsubayınyaklaşık 2.900 TL, uzman çavuşların ise 2.606.00 TL şeklindedir.Bununla birlikte uzman çavuşlar içingeçtiğimiz temmuz ayında belirlenmiş olan birtakım ek ücretler vardır. Bunlar aile yardımı olarak 177.30 TL, çocuk yardımı olarak da 45 TL gibi ek ücretlerdir. Yukarıda da izah edildiği üzere branşına, nerede yaptığına, varsa eklenecek tazminata göre maaşları değişkenlik gösterebilmektedir. (örn: yabancı dil tazminatı vb.)Astsubay Çavuşlarının 2 bin 200 TL, Astsubay Kıdemli Başçavuş (Ast. KDM. BÇVŞ.) ise 3 bin 200 TL.dir.

Subay, astsubay ve uzman çavuşların maaşlarıhakkında önümüzdeki dönemlerde ne kadar artış olacağı şimdiden askeri personellerin merak konusu haline gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ