Subay Maaşları Ne Kadar

Subay Maaşları Ne Kadar

Subay Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde beyin görevi gören subayların, maaşlarının da  aynı nisbette yüksek olduğu maalesef söylenemez.

TSK’da kıdem, görev yerleri ve aldıkları tazminatlar ile birlikte subay maaşları farklılık göstermektedir.  Örneğin Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan subaylar, doğu da yani 1. derecede kritik illerde (Hakkari,Şırnak,Van,Tunceli……vb) 1.250 TL normal maaşlarına ilave olarak tazminat alırlar. Ancak bazı kişilerin bildikleri gibi bu tazminat çift maaş niteliğinde değildir.

Subay-maaslari-2016

 

2017 yılı mezunu bir teğmen hiçbir tazminat olmadan aldığı çıplak maaş 2.950 TL civarındadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her dalında görev yapan subayların maaşları rütbe ve kıdem arttıkça artmaktadır.


Kara Kuvvetlerinde komando birliklerinde görev yapan subaylar ise; komando tazminatı alırlar.Bu tazminat ise yaklaşık 400 TL. dir. Bir de Türk Silahlı Kuvvetlerinde bütün subay astsubayların mecburi üyeliği bulunan Oyak kesintisi mevcuttur. Bu kesinti emekli sandığı üyeliği kesintisi ile aynı miktarda olmaktadır.subay-maaslari-2016

Kısaca subay maaşı olarak kıt’a ya yeni çıkan ve Hakkari’de komando olarak  göreve başlayan bir teğmenin alacağı maaş yaklaşık olarak 4.500 TL civarlarındadır.

Subay maaşları da 657 sayılı devlet memuruna tabii olduğundan devletin verdiği ocak ve temmuz ayı ilave olarak 2017 yılı için %3+%3 zam alırlar. Örnek olarak verilen maaş hesabı Kara Kuvvetlerinde ve doğu illerinde görev yapan teğmen rütbesindeki subay için geçerlidir.

Aile Yardımı : 204 TL

Çocuk yardımı : 51 TL

 

Bir önceki yazımız olan Astsubay Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hasan dedi ki:

    bu bilgiler kesinmi bilginin kesin bir kaynağı varmı

  2. Ozer dedi ki:

    Guzel sallamisiniz tebrikler

BİR YORUM YAZ