Taşeron Yasasında Son Durum

Taşeron Yasasında Son Durum

Taşeron işçiler uzun zamandır kendilerine kadro verilip verilmeyeceği konusu hakkında bir belirsizlik içerisindeydi. Peki, son gelişmelerle birlikte kamuda taşeron olarak çalışan yüz binlerce işçinin durumları ne olacak? Bu konuda taşeron yasasında son durum değerlendirmesi yaparak merak edilen bilgi ve gelişmeleri bir araya topladık.

Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre taşeron işçiler için yeni bir statü getirilecek ve böyle taşeron olarak çalışanlar kadroya alınmış olacak. Kamuda çalışan taşeron işçiler için çıkarılan yeni kanunda “özel sözleşmeli personel” olarak kadroya geçirilecek ve istihdamları kadro güvencesi altına alınmış olacak.


“Özel Sözleşmeli Personel” Hakları Nelerdir?

Özel sözleşmeli personeller yine de tam olarak kadrolu işçi gibi istihdam edilmeyecek; çünkü özel sözleşme demek bir süreliğine sözleşme yapılmasını getiriyor. Yapılan değişikle birlikte bu süre üç yıl olarak belirlendi. Yani taşeron çalışmadan özel sözleşmeli personel kadrosuna geçirilen işçiler üç yılın sonunda tekrar sözleşme yapmak zorunda. Bu da yine sözleşme yapılmama korkusu ve tereddütlerini beraberinde getirmiş oluyor.


Kamu kurum ve kuruluşlarında mevcut olan çalışanların mevcutta birkaç statüsü var. Bunlar kadrolu memur, işçi taseron-yasasigibi statüler. Taşeron yasasında son durum değişikliği ile birlikte taşeronlara müjde olarak verilen kadro sözü aslında biraz da etrafından dolanarak kısmen yerine getirilmiş oldu. Zira çıkan yasa ile birlikte taşeronlar mevcut statülerin hiçbirisine geçmiş olmuyor ve tamamen yeni bir statü oluşturularak o statüye geçiriliyor. Bu durum aslında taşeron haklarının biraz daha iyileştirilmesi ve bir yıllık sözleşme sürelerinin üç yıla çıkarılmasından ibaret.

Taşeronlar İçin Getirilen Yeni Statüden Kimler Faydalanabilecek?

Taşeron işçilerinin tamamını ilgilendiriyor gibi olsa da aslında bir kamu kuruluşu kabul edilen belediyelerle anlaşmalı özel şirketlerde taşeron işçi olarak çalışan işçileri bu yasa kapsamamaktadır. Maliye bakanlığının yapmış olduğu taşeron yasasında son durum değişikliğinde açılan yeni özel sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek işçilerin emekliliklerine kadar bu statüden faydalanabilecekleri belirtildi. Ayrıca mevcutta taşeron olarak çalışıp emekliliği gelmiş olan işçiler bu yasadan kesinlikle yararlanamayacak. Bununla birlikte geçici işçi olarak çalışanların da yeni statüden faydalanamayacağı da Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmış durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Hakim Alımı 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. resul kanber dedi ki:

    iş istyorum masabaşı

  2. İsa kocaturk dedi ki:

    Sayin buyuklerim ben%45 engelliyim evimin ekmegimi kazanmakla mukellefim evime aileme bakabilmek icin sayin baskanimdan engelli olarak arakli belediyesinde calismak isterim sizlerinde yardimlarizi beklerim size soz veririmki yuzunuzu kara cikarmam saygilarimi arzederim

BİR YORUM YAZ