Uzman Çavuş Nasıl Olunur

Uzman Çavuş Nasıl Olunur

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde vatani görevini yerine getirdikten sonra belli şartları taşıyan kişiler uzman çavuş olarak kalabilir. Uzman çavuş olarak kalınabileceği gibi uzman erbaş veya uzman onbaşı olarak TSK’da kalınabilir. Şimdi gelin “uzman çavuş nasıl olunur?” sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Silahlı Kuvvetler’de uzman olarak yer almak isteyen kişilerin öncelikle askerliği yalnızca bir meslek olarak görmemeleri, askerliğe aynı zamanda vatani görev olarak bakmaları gerekir. Zorunlu olan askerlik bittikten sonra severek ve isteyerek asker olarak kalmak öncelikle devlete ve millete büyük bir bağlılık gerektirir. Bu sevgiyi ve bağlılığı kendinde gören her Türk genci uzman çavuş veya erbaş olarak askerde kalabilir.

Askerde Kalmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?


  • Öncelikle en az bir lise veya dengi bir okuldan mezun olmak gerekmektedir.
  • Tabi ki TC vatandaşı olma zorunluluğu da en başta gelen şartlardandır.
  • Askerliği bitirmek veya halen yapıyor olmak gerekir. Yani halen askerde olan kişiler de uzman çavuşluğu veya erbaşlığa başvurabilir. Ayrıca askerliğini bitiren kişiler için de başvuru tarihinde askerliğinin üzerinden en fazla üç yıl geçmiş olmak gerekir.
  • Yukardaki şartlara uymanın yanı sıra 25 yaşını doldurmamış olma şartı da “uzman çavuş nasıl olunur?” sorusuna en önemli cevaplardan birisidir.
  • TSK’da daha önce herhangi bir şekilde çalışmış olanlar uzman çavuşluğa başvuramazlar.
  • Kesinlikle daha önce herhangi bir adli hüküm almamak gerekir. Hüküm alıp da para cezasına, ertelemeye veya affa uğramaya uğramış olunsa dahi başvuru geçersiz sayılır.
  • TSK’da maaşlı asker olabilmek için kesinlikle önceki hayatınızda manevi ve ahlaki olarak TSK’ya gölge düşürecek bir olaya karışmamış olmanız gerekir. Bunun yanı sıra yıkıcı veya bölücü herhangi bir siyasi oluşuma da karışmamak aranan önemli özelliklerdendir. Ayrıca başvuru yapan kişi hakkında güvenlik soruşturması yapılır ve devletin tüm askeri, istihbari ve kamu kurumları ile yapılan inceleme sonucunda temiz çıkmak gerekir.
  • Mecburi olarak askerlik hizmetin yapıldığı yıllarda TSK’nın 148. Maddesine istinaden herhangi bir ceza almış olanlar kesinlikle uzmanlığa geçirilmezler.
  • Sevk edilen askeri hastaneden sağlık açısından elverişlidir raporu almak gerekmektedir.

Tüm bu şartları taşıyan kişiler için uzman çavuş nasıl olunur konusunda artık yazılı, sözlü ve de spor sınavına girmeye hak kazanmış olur. Titizlikle yapılacak bu sınavlardan da başarıyla geçecek olan kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nde maaşlı asker, yani uzman çavuş – uzman erbaş – uzman onbaşı olarak kalmaya hak kazanmış olur.

Siz de TSK’da uzman çavuş olarak kalmak istiyor ve yukarıdaki şartlara uyuyorsanız mutlaka bu fırsatı değerlendirin, çünkü günümüz şartlarında askerlere verilen sosyo – ekonomik haklar sivil hayatta bulabileceğiniz birçok imkandan  daha üst düzeydedir.

 

 

Subay Astsubay Ve Uzman Çavuşların Maaşları

Bir önceki yazımız olan Antropolog Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ