Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar

Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar

Yüzbaşı maaşları 2017, Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay rütbeleri arasında orta derecede maaştır. TSK’nde Yüzbaşılar genellikle bölük/batarya komutanı olarak atama görür ve görev yapar.

TSK’nde subay rütbeleri bilindiği gibi teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay’dır. Üstsubaylık binbaşı ve daha üst rütbedeki subaylara denir. İşte bu Subay ve Üstsubay arasında yüzbaşı rütbesi bulunmaktadır. Yüzbaşı rütbesinden binbaşı rütbesine geçtiklerinde biraz daha rahat ederler. Çünkü denetlemelerde Bölük / Batarya Komutanı olarak çıktıklarından bölüğünün veya bataryanın yaptığı yapamadığı her şeyden sorumlu olurlar.

 

 


Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar

657 sayılı kanun kapsamında kalan Subay Maaşları da devletin vermiş olduğu yıllık zamdan faydalanırlar.  yılı için temmuz zammı dahil Yüzbaşı Maaşları 3.950 TL civarındadır. Bölük/Batarya Komutanlığı yapan yüzbaşılar bu maaşa ilave olarak Komutanlık Tazminatı alırlar. Ohal Bölgelerinde görev yapan Yüzbaşılar Ohal Tazminatı olarak 1.250 TL daha fazla maaş alırlar. Evli ve eş çalışmayan yüzbaşılar 204 TL aile yardımı varsa çocuk sayısına göre 54.50 TL çocuk yardımı almaktadırlar. Subaylar arasında zor bir rütbe olan yüzbaşı rütbesi hemen hemen her denetleme ve Ohal bölgesinde ise her operasyonun başında görev alırlar. 2017 yılı için %6 + %5 zamla birlikte yüzbaşı maaşları 4500 TL civarında olması bekleniyor.

Yüzbaşı maaşları, bulunduğu görev ve yerlere göre değişir.Aldığı sorumluluk bakımından TSK içerisinde az bulunmaktadır. Ancak günümüz Türkiye şartlarında kıyaslandığında gayet iyi seviyededir.

Bir önceki yazımız olan Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ